img home header 2400x300 15 let

Lázeňský pramen není minerální voda

Lázeňský pramen není minerální voda

Společnost BOHEMIA HEALING MARIENBAD WATERS a.s. před několika lety zakoupila chátrající stáčírnu v Mariánských Lázních. Tu proměnila v moderní výrobní závod a za tento projekt dokonce získala cenu od Ministerstva Obchodu. V současné době běží na plno lahvování slavného mariánskolázeňského Rudolfovo Pramene a pramene AQUA MARIA.

Ve stáčírně BHMW v Anglické ulici se stáčí do lahví lázeňské prameny, podle platné české legislativy takzvané správně „výtěžky z přírodního léčivého zdroje“. Většina lidí ale používá dnes již neplatný název „minerální voda“. Ale pozor! Minerální vody dnes sice dále existují, ale jejich název znamená pro mnohé zákazníky pravý opak toho, co by chtěli koupit.

Od roku 2001 je v evropském maloobchodu platná změna názvosloví balených vod. Tato změna způsobuje, že staletí zažitý název lázeňských pramenů – minerální voda - nyní přísluší KAŽDÉ vodě z podzemí. Proč? Inu, z označení obsahu se nově stalo označení původu vody. Pro zajímavost: To co se dnes jmenuje minerální voda se dříve jmenovalo „stolní voda – pitná voda“, a to skutečně z kapsy zákazníka mnoho peněz nevytáhne.

sorokina 003

Dnešní minerální voda ale nesmí obsahovat minerálů více než pitná voda. Jak je to možné? Vždyť většina zákazníků kupuje minerální vodu proto, že chce pít zdraví prospěšné minerály! Za tuto komplikaci může další nařízení o harmonizaci názvosloví. Vše co má v názvu slovo „voda“, musí dnes splňovat technické parametry pitné vody. Proto minerální voda v obchodě dnes nesmí obsahovat vyšší množství minerálů. To ale našťestí neplatí pro mariánskolázeňský Rudolfův Pramen – ten je totiž prodáván v kategorii „výtěžek z přírodního léčivého zdroje“. Jak vidíte, název neobsahuje slovo „voda“.

U nás máme ale raději označení „lázeňský pramen“. Ten název každému prameni sluší a je důstojný. Společnost BHMW a.s. stáčí ty nejlepší lázeňské prameny našeho kraje. Ty celá staletí reprezentují naše lázeňství i daleko za hranicemi naší vlasti. Vlajkovou lodí je Bílinská kyselka, ryzí alkalický uhličitý lázeňský pramen. Dalším pokladem je jediný pravý hořkosolný pramen Zaječická hořká. Nejsilnější zdroj přírodního hořčíku. Ta je stovky let užívána i v Mariánských Lázních při očistných kúrách a redukčních dietách.

Zakoupením stáčírny v Mariánských trojici doplnil Rudolfův pramen. Rudolfka je také „kyselka“, obsahuje tedy kysličník uhličitý stejně jako Bílinská. Celkový chemizmus Rudolfky ale obsahuje přesně to, co nemá Bílinská a naopak. Je totiž zdrojem vápníku a železa, což mu propůjčuje charakteristický okrový sediment. Vlastnosti se tedy dokonale doplňují a ucelují tak řadu balených pitných lázeňských pramenů.

Až si příště budete chtít užít pravý lázeňský pramen, nekupujte tedy láhev označenou na etiketě jako „minerální voda“, ale hledejte název „výtěžek z přírodního léčivého zdroje“. Například ten náš, mariánskolázeňský Rudolfův pramen.

 

Nápověda

 

Kontakt

Prestige-media vydavatel

 • EURO NOVA & PARTNERS SPOL. S R.O.
 • Nádražní 2744/14, 301 00 Plzeň – Východní Předměstí
 • Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném
  Krajským soudem v Plzni, odd. C, vložka 14867.
 • IČ: 26353610
 • DIČ: CZ26353610
 • Infolinka: +420 602 647 902
 • E-mail: prestige@socialclubs.cz
 • Telefon: +420 608 824 818
 • E-mail: daniela@socialclub.cz
 • Web: www.prestige-media.cz
szpitalnych ośrodków leczenia zdrowia psychicznego http://kupicpigulki.pl/maxigra/ waga strata pigułki, które działają szybko