img home header 2400x300 15 let

Pražské Dorotheum prodalo obraz Jana Zrzavého za 13 milionů

Pražské Dorotheum prodalo obraz Jana Zrzavého za 13 milionů

Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club opět navštívil předaukční výstavu umění a starožitností v pražském aukčním domě Dorotheum, kde byl svědkem mimořádného díla známého českého umělce.

Umění může mít milionovou hodnotu, ale zároveň být investicí, která odráží hlubší potřeby kultivovat prostředí našich životů a zdokonalovat sebe sama. V neposlední řadě mohou emoce ukryté v uměleckém díle podněcovat každodenní inspiraci a zážitek.
Hosty mimoklubového setkání přivítala ředitelka aukčního domu Dorotheum Mária Gálová s dalšími odborníky, kterými byli Michal Šimek, znalec výtvarného umění, Miroslav Zíka, znalec na užité umění a nábytek a Hana Benová, Client Service Manager. Každý z jmenovaných představil z bohaté aukční nabídky své favority. Největší zájem vzbudil jeden z nejkrásnějších a největších obrazů Jana Zrzavého Pole na Ile de Sein II., jehož odhadní cena byla 6 miliónů korun. Nakonec se prodal v aukci za téměř 13 milionů korun a jedná se tak o druhé nejdražší autorovo dílo na trhu s uměním.

dorotheum 03

Jan Zrzavý byl přední český malíř, grafik a představitel avantgardy první poloviny 20. století. Do Francie odcestoval poprvé v roce 1924, kde jej zaujala především krajina Bretaně. Z mnoha míst a vesniček, které zde autora inspirovaly, sehrál důležitou roli právě Ile de Sein. Malý ostrov, ležící zhruba sedm kilometrů západně od bretaňského pobřeží, Zrzavý zachytil na řadě svých obrazů z 20. a 30. let minulého století. Pole na Ile de Sein II. lze považovat za nejdůležitější z nich. Zrzavého fascinoval kombinací ponurých a malebných prvků, což se promítlo i do obrazu Pole na Ile de Sein II. Na někoho může zdánlivě působit smutně až ponuře, avšak ve skutečnosti zachycuje momenty umělcova štěstí, které nacházel zde, v krajině svého srdce.

dorotheum 02

„Pole na Ile de Sein II. je zcela výjimečným dílem, které se naprosto vymyká doposud nabízeným obrazům Jana Zrzavého. Nejen že se v něm snoubí mistrovské malířské a duchovní kvality autora, ale vyniká také formátem a má za sebou velmi působivou výstavní minulost,“ řekla o obrazu ředitelka Mária Gálová.

Z užitého umění mohli hosté obdivovat třeba atraktivní kávový servis od Pavla Janáka a jeho kolekci kubistických dóz. Tento významný český architekt a jeden z realizátorů legendární pražské osady Baba žil ve stejné době jako Jan Zrzavý. Spolu s Josefem Gočárem založili v roce 1912 Pražské umělecké dílny, v nichž vznikaly originální bytové doplňky, k nimž patří i vystavené dózy.

dorotheum 04

První na světě
Aukční síň Dorotheum je nejstarší nepřetržitě fungující aukční dům na světě a je rovněž největším ve Střední Evropě. Centrálu má ve Vídni, kde sídlí ve vlastním několika patrovém paláci uprostřed města. Jeho nejvýznamnější zahraniční pobočka je právě v Praze. Byla zde otevřena jako vůbec první, a to v roce 1992. Založení bylo jakýmsi přátelským gestem, které mělo navázat na společnou tradici rakouského a českého národa před rokem 1918. Pražská pobočka funguje ze všech poboček jediná autonomně – zboží přijímá v Praze a zároveň v Praze pořádá i samotné aukce, a to čtyřikrát až pětkrát ročně. V Rakousku a samotné Vídni pak Dorotheum pořádá ročně až 600 aukcí a je důležitým hráčem na trhu s uměním ve Střední Evropě.

Kde se setkává šmrnc první republiky se světem moderních technologií a energických ženských osobností? Dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club již 17 let podporuje, inspiruje a sdružuje ženy s aktivním přístupem k životu. Klubová setkání přinášejí vždy odbornou a společenskou část, tudíž spojují zábavu i rozvoj – a to vše v tom nejpříjemnějším, vstřícném a inspirujícím prostředí. S členkami se potkávají známé osobnosti českého společenského života i odborníci ze všech myslitelných oborů, které mohou zajímat všestrannou a aktivní ženu, ať už její věk začíná dvojkou, nebo osmičkou. Dámský klub uspořádal již přes 250 společenských večerů, komorních setkání a odborných prezentací, na kterých ženy získávají mnoho nových osobních a obchodních kontaktů, ale také nová blízká přátelství.

www.helas-ladies-club.cz

 

Nápověda

 

Kontakt

Prestige-media vydavatel

 • EURO NOVA & PARTNERS SPOL. S R.O.
 • Nádražní 2744/14, 301 00 Plzeň – Východní Předměstí
 • Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném
  Krajským soudem v Plzni, odd. C, vložka 14867.
 • IČ: 26353610
 • DIČ: CZ26353610
 • Infolinka: +420 602 647 902
 • E-mail: prestige@socialclubs.cz
 • Telefon: +420 608 824 818
 • E-mail: daniela@socialclub.cz
 • Web: www.prestige-media.cz
szpitalnych ośrodków leczenia zdrowia psychicznego http://kupicpigulki.pl/maxigra/ waga strata pigułki, które działają szybko